top of page
solar-panels-1920x500.jpg

Nie od dziś wiadomo, że ceny energii elektrycznej są bardzo wysokie. Dlatego też warto szukać rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić, a przy tym mają pozytywny wpływ na środowisko. Doskonałym wyborem niewątpliwie jest fotowoltaika. Najczęściej stosuje się elektrownie bez akumulatorowe, a więc takie, które są podłączone do sieci energetycznej. Jednak doskonałym wyborem są także elektrownie fotowoltaiczne, które zostały wyposażone w akumulatory i tym właśnie się przyjrzymy.

Instalacje fotowoltaiczne wyposażone w akumulatory - co warto wiedzieć?

W tym przypadku panele słoneczne są bezpośrednio podłączone do akumulatora żelowego. Dzięki specjalnemu regulatorowi energia jest kumulowana i można ją wykorzystać w późniejszym czasie, np. w zimowe bezsłoneczne dni czy nocą. Zasada działania jest także bardzo prosta, a więc panele słoneczne pod wpływem słońca produkują napięcie, które następnie przekazywane jest do regulatora ładowania. Oczywiście regulator ładowania musi być w pełni sprawny, dzięki temu jego praca jest efektywna i szybka. Odbiór elektryczny następuje więc bezpośrednio z regulatora. Oczywiście przy użyciu odpowiedniego wyjścia dla odbiorników. Można także zastosować przetwornice napięcia, aby zamienić energię stałą na przemienną.

Kto powinien skorzystać z paneli fotowoltaicznych z akumulatorem?

Taki rodzaj fotowoltaiki polecany jest dla wszystkich, szczególnie dla osób, które nie mają podłączenia do sieci energetycznej. Wbrew pozorom nadal w Polsce jest wiele takich domostw i wtedy też zastosowanie tego typu systemu solarnego najlepiej się sprawdza. Trzeba także wiedzieć, że sama instalacja jest bardzo łatwa i sprowadza się do połączenia specjalnymi przewodami solarnymi panela słonecznego do regulatora ładowania, a następnie do akumulatora. Można podłączyć do nich także przetwornicę napięcia, która zmienia napięcie stałe 12 V na napięcie przemienne sinusoidalne.

Instalacja fotowoltaiczna z akumulatorem w turystyce

Fotowoltaika coraz częściej wykorzystywana jest także w branży turystycznej. Coraz więcej osób decyduje się na wycieczki kamperem bądź posiada przyczepę kempingową na działce. Jednak bardzo często problemem tych osób jest rozładowany akumulator. Szukanie miejsca, gdzie można znaleźć podłączenie i naładować go jest trudne, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z fotowoltaiki wyposażonej w akumulator. Panele fotowoltaiczne mogą być montowane na dachu kampera. Dzięki temu macie możliwość zaparkowania gdziekolwiek, by naładować akumulator. Oczywiście moc urządzenia należy dobrać do zapotrzebowania. Zestawy solarne w kamperach niczym nie różnią się od tych w domach.Zatem występuje tutaj panel słoneczny, regulator ładowania oraz akumulator, opcjonalnie można dobrać przetwornicę napięcia. W tym przypadku jedyna różnica to rodzaj panela słonecznego, który jest wykorzystywany do fotowoltaiki. Owy panel jest elastyczny i nie jest konstrukcją szklaną, dzięki temu możliwe jest przyklejenie go nawet na dach kampera.

Fotowoltaika z akumulatorem - wykorzystanie na domkach letniskowych

Instalację fotowoltaiczną wyposażoną w akumulator można także wykorzystać na domkach kempingowych, letniskowych czy holenderskich. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że ich zapotrzebowanie na energię jest wyższe niż w przypadku kamperów, dlatego też instalacja fotowoltaiczna powinna mieć większą moc. Napięcie o mocy 2000 V wystarczy nawet na spędzenie dwóch miesięcy w obiekcie i zasili wszystkie sprzęty, począwszy od lodówki, pralki, przez telewizor aż po pompę.

Instalacja fotowoltaiczna - gdzie ją umieścić?

Zarówno w przypadku klasycznej instalacji, jak i tej wyposażonej w akumulator należy pamiętać, aby umieścić zestawy fotowoltaiczne w odpowiednim miejscu, gdyż tylko wtedy będą maksymalnie efektywne. Należy unikać miejsc zaciemnionych. Zamiast płaskiego dachu na instalację lepiej wybrać teren działki czy ogrodu. W nim nie mogą znajdować się jednak bardzo wysokie drzewa, które rzucają znaczny cień i mogą częściowo lub całkowicie przesłonić instalację. W związku z tym jej wykorzystanie byłoby minimalne bądź w ogóle byłaby nieefektywna. Zatem należałoby wystąpić o zgodę na wycięcie dużych drzew, po to by nic nie przesłaniało dostępu promieni słonecznych do paneli. Przeszkodą będzie również wysokie murowane ogrodzenie. Teren taki powinien być otwarty, tak by efekt zacienienia był, jak najmniej odczuwalny. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe najlepiej wybrać instalację na dachach na specjalnych wspornikach, dzięki którym uzyska się optymalny kąt nachylenia.

bottom of page